Blog > Komentarze do wpisu
Murek?

Pan były prezydent, laureat, prelegent, ikona walki o prawa człowieka, zaproponował budowanie murków. Wszyscy się oburzają. A może jednak ... ?

Byłam w tym tygodniu na Kieszonkowym atlasie kobiet w Powszechnym. Siedziała przede mną młoda kobieta, przedstawicielka społeczeństwa wyklętego. Cały czas głośno komentowała padające ze sceny obrazoburcze słowa, które raniły jej czystą, narodową, większościową duszę. Dawniej przynajmniej oni nie chodzili do teatru, ale teraz chodzą i chyba trzeba się z tym pogodzić.

Więc może jednak murek?

Sztuka może nie powala, ale też i zła nie jest. Przede wszystkim broni ją mocny i dobry tekst S. Chutnik, który tak został na potrzeby teatru przycięty, że nie zagubiła się jego moc. W dodatku jest to nieźle zagrane (daje się nawet strawić Paulinę Holtz, która gra najmłodszą mieszkankę kamienicy na Opaczewskiej, co w przypadku tej aktorki jest dość rzadkie).

Z tym, że nie ma tego pazura co książka, może dlatego, że nie udało się tego spiąć w jedną całość? W ksiażce to nie potrzebne, na scenie by się przydało.Zostałam też wyciągnięta na Moralność Pani Dulskiej w Teatrze Współczesnym.Przeraźliwie poprawne. Bez duszy i jakiegokolwiek wdzięku. Chyba lepiej wziąć do ręki książkę, niż iść na ten spektakl.

Jedyne co dobre, to że krótkie i bez przerwy.

Skończyłam w końcu Rulonik bis. Może po praniu będzie lepiej. Bo dobrze nie jest.

Poprzedni Rulonik był zrobiony z Zitron Tweed, trochę na odwal się, ale miał to "cuś". Tyle, ze tamta wełna nawet jednego prania nie wytrzymała.

Rulonik bis jest zrobiony staraanniej, z dobrej wełny, ale tego "cuś" nie ma.

Teraz w kolejce jest szara kamizelka.

Obejrzałam w końcu Wiedźmę Wojny.

Bałam się tego filmu ... tymczasem film nie epatuje okrucieństwem, wszystko co okrutne dzieje sie poza kadrem. Ma się oczywiście pełną świadomość jaki jest dalszy ciąg kolejnych scen, ale na szczęście nie trzeba na to patrzeć.   

Historia dzieje się gdzieś w Afryce. Pacyfikując kolejną wieś, rebeliancci "oszczędzają" zdolne do noszenia broni dzieci. Wcielają je do swojego oddziału i taki właśnie los spotyka bohaterkę filmu, 12-letnią dziewczynę. Zostaje wiedźmą - dowódca oddziału oczekuje, że jej zdolność wyczuwania zagrożeń zapewni mu  zwycięstwo. Czyli dziecko-żołnierz na wojnie.

Film był nominowany w tym roku do Oskara. Na taką nagrodę nie miał szans, ale te inne, które dostał, były jak najbardziej zasłużone.

A poza tym wiosna! Czyli znów mi przybyło lat ...

W parku jeszcze wprawdzie nie ma kaczek: Ale w ogrodzie jest już wiosennie:

Tylko smutno, że znikają kolejne miejsca, które w mojej pamięci były od "zawsze":Zamknięcie tego sklepu zbiegło się z wejściem do Polski serwisu Spotify - świetny jest tekst W. Orlińskiego w ostatnim Dużym Formacie  na temat serwisów społecznościowych .

niedziela, 03 marca 2013, ninga

Polecane wpisy

  • Przeczytane 2018

    dobra książka Księga wyjścia Mikołaj Grynberg Dwadzieścia kilka (z ponad 80 odbytych) rozmów z osobami pochodzenia żydowskiego, które w 1968 roku, zostały post

  • Przeczytane 2018

    Cztery reportaże - idealne czytadła do komunikacji miejskiej.  Zakonnice odchodzą po cichu Marta Abramowicz Temat tabu. Nie ma prawie żadnej literatury na

  • intensywnie

    W tym tygodniu Warszawskie Spotkania Teatralne A na nich Wesele Klaty Gumiś od dawna bez powodzenia polował na bilety w Teatrze Starym, wydzwaniał do kasy teat

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/03/03 22:51:24
Ludzie mają różne poglądy, Wałęsa niestety to facet prymitywny, wylazła z niego słoma z butów, nic nie mam do gejów, lesbijek i transwestytów, ale ciągły szum medialny wokół nich wyłazi uszami i też mnie wkurza, w świetle znacznie poważniejszych problemów w kraju, choćby wzrastającej bezdomności ludzi. Niestety przez te nieopierzone wypowiedzi , Wałęsa wystawia sobie opinię ksenofoba, co może zaowocować ograniczeniem propozycji wykładów w krajach w których polityczna poprawność jest cnotą....
-
2013/03/04 00:52:14
wypowiedz Walesy dotarla i do nas, popsul sobie swoja spuscizne. U nas tez sezon teatralny rozpoczety, jeszcze jestem pod wrazeniem "Wit" autorka napisala jedna sztuke i dostala Pulitzera :)
-
2013/03/04 13:33:02
słowa Wałęsy pozostawiły mnie w stuporze.
Czy ja muszę mówić, że tych wyjść do teatru Ci zazdroszczę? Nie wiem, czy na Panią Dulską bym poszła, bo widziałam już z milion razy i czym mogliby mnie jeszcze zaskoczyć? Chyba tylko odegraniem go na golasa.
-
2013/03/04 23:11:45
elektryk z jakimś niepełnym zawodowym mężem opatrznościowym, chodząca mądrością... kiedyś ta bańka obłudy musiała pęknąć... bo chyba nie o take polskie walczylyśmy...
Spis moli