Blog > Komentarze do wpisu
Przeczytane 2017

dobra ksiażka

Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Ziemowit Szczerek

 

Tym razem Ziemowit Szczerek jedzie przez Europę Środkową. Jedzie szybko, więc i jego opowieść jest pełna uogólnień i bazuje na stereotypach. Ale "moich" stereotypach i bliskim mi widzeniu świata, więc mi się podobało. Taka na przykład celna i krótka charakterystyka suwerena:

Polska się zbuntowała przeciw Zachodowi, bo okazał się czymś innym niż miał być. Złote, błyszczące neony przemieniły się w zwyczajne reklamy Rossmanna i Lidla. Miała być kraina bogactwa, a wyszła kraina lewactwa. Miały być dupy z rozkładówek Playboy’a w szybkich furach, a są połajanki feministek, że słowo ‘dupa” uwłacza kobiecie, i ochran od Zielonych, że szybkie fury zatruwają atmosferę. Nie wspominając o tym, że Playboy skończył z nagimi fotkami.

Myślę, że tamci z tamtej strony, nawet jak coś wrażego czytają, to chyba nie Ziemowita Szczerka. To, że będzie chciał ośmieszyć projekt Międzymorza było łatwe do przewidzenia. To, że zrobi  to  na tyle błyskotliwie i celnie, że jak się człek z nim nie zgadza, to będzie uwierać, też. Bo to on tam był, on z tymi ludźmi wódkę pił, więc tak łatwo podważyć się tego nie da.

Z tym że nie jest to reportaż, ani też pełna nieskrywanego zachwytu nad tą częścią świata pisanina Andrzeja Stasiuka. Czysta żywa gawęda polityczna. Tego typu książki szybko się starzeją, wiec warto przeczytać póki jeszcze świeża. 

czwartek, 07 grudnia 2017, ninga

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/12/08 20:31:17
Doczekalam sie w bibliotece na nowa ksiazke D Browna ale nie spodziewam sie niczego innego niz kolejne Inferno.
Spis moli