Blog > Komentarze do wpisu

Świat oszalał na punkcie akcji #metoo. Im dłużej ona trwa, tym bardziej poszerzany jest zasięg "niewłaściwych" zachowań - z jednej strony jest to bardzo wygodny sposób, przykrycia i zrelatywizowania tych naprawdę "złych". Z drugiej, prowadzi do  uprzedmiotowienia ofiar. Odmawia się kobietom zdolności do samodzielnego stawiania granic. Jeszcze krok i się okaże, ze skoro my jesteśmy takie słabe, a mężczyźni tacy zwierzęcy, jedynym rozwiązaniem jest ścisła segregacja. 

W sumie to takie rozwiązanie się samo nasuwa - czekam kto pierwszy z nim wyjdzie.

W ramach przygotowań do świat, zamiast pójść na Szarotki, latałam na miotle. Ale ponieważ w przeciwieństwie do mojego wnuka, nie wierzę już w Mikołaja, sama sobie kupiłam kilka gadżetów:


Lampka nie tylko do robótek, ale i w podróżach będzie nieoceniona. Słuchawki bezprzewodowe pokochałam miłością wielką - kabelek przy sprzątaniu przeszkadza, a warto wtedy mieć głowę w audiobooku, jakoś mniej się ma wtedy poczucia totalnego marnowania czasu. Głośniczek Sony jest w tym wszystkim najmniej praktyczny - potrzebowałam głośników, ale tu akurat urzekł mnie design. Tyle że jak na razie się nie polubiliśmy - ma jakiś pokręcony interfejs, trudno się z nim dogadać, mam go od kilku dni i cały czas udaję mi się go włączyć po całej chaotycznej sekwencji prób i błędów.

A głośniczek do Netflixa niezbędny. Zwłaszcza gdy jest już drugi sezon Królowej.


 

Tego dnia było w Wwie kilka wieczorów autorskich - wybrałam ten bo był o 19 - w bonusie był Marcin Meller.


Tyle, że było na nim bardzo mało ludzi - zaczęło się ze sporym opóźnieniem, najwyraźniej liczyli, ze ktoś może jeszcze przyjdzie i po pół godzinie było po wszystkim. Szkoda, bo książka zapowiada się bardzo interesująco.

 

Wieczór autorski kolegi. Nie wypadało nie być. Ale też było nie tylko ciepło, ale i ciekawie.

 

W dyskusji zabrała głos młoda dziewczyna, którą rodzice "wypychają" na studia za granicę. A ona z jednej strony ma do nich bezgraniczne zaufanie - ojciec, dziennikarz w jednej z gazet gorszego sortu, mówi "uciekaj póki czas", sama też ma oczy i widzi. Z drugiej strony, ma tu przyjaciół, chłopaka i boi się że te relacje nie wytrzymają próby czasu. Będzie trochę tu, trochę tam. Potem tylko tam. I chciałaby wiedzieć, czy nie będzie żałować. Mają chyba gorzej niż my - bo uciekają przed czymś co ma nadejść, ale nikt im nie potrafi powiedzieć kiedy to nadejdzie i jaki ostatecznie przybierze kształt. 

A po spotkaniu, cynk z Fejsa, że Kasia.Eire zauważyła mnie na zdjęciu. Świat jest mały, na pierwszym planie kobieta z którą chodziłam przez rok do liceum.

 

Crazy castle - Film otwarcia Festiwalu Filmów Irańskich.

Grupa młodych ludzi (ale już nie nastolatków), która znała się dotąd jedynie w sieci spotyka się w realu. Jeden przed drugim się popisuje i zdarza się coś, czego nikt nie chciał, co scala ich grupę we wspólnym poczuciu, że uczestniczyli w czymś, co nigdy nie powinno się zdarzyć. Tyle, że za jakiś czas dowiadujemy się czegoś, co zmienia nasz sposób patrzenia. Jak już poukładamy klocki tej układanki, znów dowiadujemy się czegoś co wywraca nasz sposób patrzenia na to co się stało. I tak do ostatnich minut filmów. Powiedzieć, że film zaskakuje to mało.

To co trochę przeszkadza to na każdym kroku dająca po oczach „niskobudżetowość” Pomysł jaki miał reżyser na ten film zasługiwał na większe wsparcie finansowe.


Dom przy 41 uliczce

Hamid Reza Ghorbani asystował Farhadiemu jaki drugi reżyser przy jego najlepszym filmie Co wiesz o Elly i przy Rozstaniu. Jego pierwszy film, Dom przy 41 uliczce jest w podobnym klimacie jak filmy Farhadiego – nie jest tak dobry jak te dwa, wyżej wymienione, ale od jego czwartego pokazywanego u nas filmu Klient, już tak.

W pierwszych minutach filmu w kłótni o pieniądze, jeden brat zabija drugiego. Bracia mieszkali ze swoimi rodzinami w domu swojej matki, każda rodzina na osobnym piętrze. Teraz te trzy samotne kobiety muszą ułożyć swoje relacje na nowo, ale jak się można domyślić, łatwo im to nie wychodzi.

Ciężkie, cudownie nie przegadane kino. Jaka szkoda, że tego typu filmu są teraz jedynie na festiwalach – a i to nie wiadomo jak długo jeszcze, bilety były po 12 złotych, a sala Luny była zapełniona mniej więcej w 10%.

Przy okazji można zobaczyć ciekawe jak działa w praktyce, bardzo odmienne od prawa europejskiego – i nie da się ukryć mocno preferującego ludzi majętnych – rozwiązanie, pozwalające poszkodowanemu decydować, czy chce dla zabójcy kary, czy dla siebie odszkodowania.

niedziela, 10 grudnia 2017, ninga

Polecane wpisy

  • Dom moje hobby

    Czy chcę, czy nie tak jak w tytule. W tygodniu praca i wieczorami czas dla siebie. Tak na przykład wygląda karnawałowa wyżerka (poza kadrem niedietetyczne wino)

  • Przeczytane 2019

    4 x Neapol Eleny Ferrante  Może i nie tzw. "wartościowa literatura", ale na pewno coś więcej niż dobre czytadło. Narratorka, to 60-letnia pisarka Elena Gre

  • Backpackers 60+

    Kolejna azjatycka włóczęga za mną. Tym razem była to Tajlandia i Malezja . Leciałyśmy przez Moskwę Aerofłotem. Nigdy więcej. Jakiś czas po kupieniu biletu dosta

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/12/10 23:25:25
Odniosę się po części do akcji #metoo, choć nie śledzę jej przebiegu, cieszyłam się, kiedy się rozpoczęła. Takie sprawy zawsze były zamiatane pod dywan albo objęte były tajemnicą. Teraz pokazują skalę problemu, uzmysławiają, że należy o tym mówić oraz pokazują, że można po takiej niejednokrotnie traumie- dalej żyć, funkcjonować i zaufać komuś innemu. Szkoda tylko, że jak piszesz, znowu następuje podział, a nikt nie wykorzystał akcji tak, by rozpocząć edukację społeczeństwa na temat okazywania szacunku i zwracania uwagi na sferę intymności innych osób oraz nauki komunikowania się.
-
2017/12/12 10:36:33
Świat oszalał kiedyś na punkcie hula-hop. Na pewno nie oszalał na punkcie akcji #metoo. Nie zauważyłam wśród moich znajomych jakiegoś specjalnego entuzjazmu, choć temat jest poruszany i zdania są różne. Napisałam w komentarzu na FB i tu powtórzę. Ta akcja miała pokazać skalę zjawiska i pokazała. Pięknie byłoby, gdyby sprawa molestowania polegała na tym, że albo się potrafi, albo nie potrafi postawić granic. Kobiety stawiane są czasami przed bardzo trudnymi wyborami. I nie chodzi o to, żeby wszystkie były twarde i potrafiły powiedzieć "nie", ale o to, żeby nie były stawiane w takich sytuacjach. Mam 56 lat i mnie problem już nie dotyczy. Gdy byłam po studiach, z rodziną i bez żadnych szans na mieszkanie (a były to lata 80.) pamiętam, ze zastanawiałam się kiedyś nad tym, czy ja mam swoja cenę, cze jest coś za co poszłabym do łóżka z każdym. I tak, było coś takiego. Mieszkanie. Gdyby wtedy ktoś zaproponował seks za mieszkanie, to bym na to poszła. Nikt mi nie zaproponował, więc przez ponad 10 lat mieszkałam w mieszkaniach wynajętych. Nie wiem, czy miałam szczęście, czy pecha, że nie musiałam podejmować w tej sprawie decyzji. Są kobiety, które musiały. Jest wiele, które tylko tak mogły dostać pracę. Jakąkolwiek. Moja koleżanka opowiedziała w ramach #metoo jak w latach 80. aresztowano ja bo handlowała jakimiś rzeczami z zagranicy i powiedziano, że albo ma sprawę, ale zdejmuje spodnie - uratowało ją to, że powiedziała, że jest chora.
W akcji #metoo zdarzają się przegięcia, zdarzają się nadużycia. Ale to nie znaczy, ze akcja jest zła. Jej efektem już jest to, że ta czy inna osoba zastanowi się dwa razy nim będzie kogoś zmuszać do seksu.
Spis moli