Blog > Komentarze do wpisu
Przeczytane 2018

dobra książka

Świat według Mellera


Ciepła, życzliwa i  z humorem opowieść o czasach do 1989 roku (Ku wolności), a następnie od 1989 roku do 2006 roku (Ku przyszłości)Dla mnie dużo ciekawszy był tom pierwszy, przy drugim uwierała świadomość, że był czas gdy można było zapobiec tragedii. Dodatkowo dobijało to, jakiej klasy ludzie jeszcze nie dawno błąkali się po politycznej scenie.

Anegdoty, relacje z wydarzeń, o których jeszcze nie tak dawno czytało się w prasie opowiedziane od tej drugiej, nie pokazywanej w mediach kuchennej strony. Tyle, że chociaż autor udzielając tego wywiadu żegnał się już powoli z życiem, ani na moment nie zdjął marynarki zawodowego dyplomaty.  Szkoda, bo stanowczo za dużo zabrał ze sobą do grobu. Wprawdzie z gazetą w ręku można by się było pokusić o zidentyfikowanie bohaterów niektórych anegdot, ale niewiele by to zmieniło. Tam gdzie nie chciał czegoś powiedzieć, nie ma żadnych wskazówek. Na marginesie, momentami dziwiła mnie ocena niektórych ludzi, m.in. Meller bardzo ciepło wspomina Hosnera czy Marcinkiewicza. 

Ale chociażby dla "ojcowskiej" rozmowy z Gomułką (to dlatego, że chodził z córką Kliszki), spotkania Giedroycia z Kwaśniewskim czy audiencji u papieża, warto.

piątek, 02 marca 2018, ninga

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Spis moli