Blog > Komentarze do wpisu
Przeczytane

dobre książki 

Tropiciel złych historii. Rozmowa z Martinem Pollackiem

Bardzo ciekawy wywiad-rzeka z bardzo ciekawym człowiekiem. Coraz mniej takich wielowymiarowych, zafascynowanych kulturą intelektualistów. Warto spojrzeć z tej perspektywy na  polską historię drugiej połowy XX wieku. 

Świetnie się to czyta (duża w tym zasługa przeprowadzającej wywiad). 

Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu 

Martin Pollack stara się, przeszukując kolejne archiwa, odtworzyć wojenne losy swojego biologicznego ojca, Gerharda Basta, sturmbannführera SS. Po zakończeniu wojny uznany za zbrodniarza wojennego był poszukiwany listem gończym. Został zabity w 1947 roku na przełęczy Brenner przez przeprowadzającego go przez Alpy przewodnika. 

Opowieść nie tyle o ojcu - o nim akurat stosunkowo mało udało się autorowi dowiedzieć - ale o jego rodzinie, tzw. "zwykłych" ludziach. Jak łatwo się domyślić, brak w książce odpowiedzi na pytanie jak to się stało, że byli zdolni do tego co robili podczas wojny i jak to możliwe, że  po tych co przeżyli, wszystko spłynęło bez śladu.

Jest tylko zdziwienie autora, że tak się stało. A on jako dziecko nie był nawet tego świadomy. 

 

Ojcobójca. Sprawa Filipa Halsmanna

Austriacka "sprawa Gorgonowej". Proces poszlakowy, sprawca postrzegany jako "obcy" (Halsmannowie, to łotewscy Żydzi, przebywający na wakacjach w Tyrolu),  żerujące na sprawie, goniące za sensacją media. 

W 1928 roku, Filip Halsmann wyszedł ze swoim ojcem, Morduchem na spacer po tyrolskich górach. Filip wrócił z tego spaceru sam i  został oskarżony o zamordowanie ojca. Według jego wersji, ojciec  zabił się spadając na skały,  jak dokładnie do tego doszło nie potrafił  opisać, bo samego momentu upadku nie widział. Zdaniem tych, którzy zarzucali mu morderstwo, charakter odniesionych obrażeń wskazywał na to, że ojciec przed śmiercią był walony kamieniem po głowie. A że działo się 1928 roku, kryminalistyka nie potrafiła zająć jednoznacznego stanowiska.

Sprawa nigdy nie została wyjaśniona. Filip Halsmann wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie został bardzo znanym fotografem, portrecistą gwiazd Hollywoodu.

W książce Pollacka, poza opisem samej sprawy, tło historyczne: Tyrol po I wojnie światowej, ucieczka w nacjonalizm i powstający, na bardzo mu sprzyjającej glebie, faszyzm.  

środa, 26 grudnia 2018, ninga

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Spis moli