czwartek, 30 listopada 2017
Przeczytane 2017

Książki Hanya Yanagihara przeczytałam zgodnie z tym jak się ukazywały, czyli nie zaczęłam od Małego życia, które przyniosło jej sławę, tylko od debiutanckich Ludzi na drzewach.

Historia opowiedziana w Ludziach na drzewach jest literacką przeróbką historii Daniela Gajduska. Swego czasu było podobno o niej bardzo głośno.  Był to amerykański wirusolog i pediatra, laureat nagrody Nobla w 1976 roku za badania nad prionami, który poza tym, że był wybitny i genialny, miał „feler”: był pedofilem. Mieszkał ze "swoimi" dziećmi, przywiezionymi z dalekich krajów, w których robił badania, oficjalnie opiekował się nimi i kształcił, ale niestety nie tylko ... W końcu wybuchł skandal – został aresztowany, w końcu zawarto ugodę, w więzieniu spędził tylko rok, potem tułał się po Europie.

W Ludziach na drzewach opowieść o życiu słynnego naukowca (też laureata Nagrody Nobla) snuje posiadacz dziennika badacza. Bardzo szczegółowo dowiadujemy się jakie były początki jego zawrotnej kariery naukowej. Trochę przez przypadek, zgodził się na wzięcie udziału w wyprawie na jedną z pacyficznych wysp zamieszkiwaną przez lud Ivu’ivu - działająca na wyobraźnię plotka głosiła, że poznali zagadkę nieśmiertelności. 

 

Czyli zachłanna, pożerająca wszystko co spotka na swojej drodze cywilizacja vs. może nie szlachetny, ale całkiem dobrze, do dnia spotkania z cywilizacją, sobie radzący pierwotny lud. Jest to dobrze napisane, więc lekko się czyta, ale końca nie widać,  a to o czym się czyta, spokojnie dałoby się streścić bez szkody dla treści.  

 

Popularność Hanya Yanagihara przyniosła jej druga książka Małe życie.

Jest to jeszcze bardziej opasłe tomiszcze od Ludzi na drzewach. Opowieść o tym jak ułożyło się życie czterech chłopaków, którzy na studiach mieszkali w jednym pokoju, a po ich skończeniu dalej utrzymywali ze sobą kontakt. Każdy z nich odniósł sukces zawodowy: JB został znanym malarzem, William słynnym aktorem, Jude wziętym prawnikiem a Malcolm architektem. Przeważająca część powieści poświęcona jest jednemu z nich, który przez całe życie zmaga się z wyniesioną z dzieciństwa traumą. Morał z tej historii taki, że jak cię na starcie skrzywdzą, to żadne, nawet najbardziej spektakularne, późniejsze głaski i uśmiechy nie pomogą.

Taki mocno przegadany serial o życiu czwórki nowojorczyków w drugiej połowie XX wieku. Dobrze się to czyta, więc nie dziwi deszcz nagród, jakimi ta książka został obsypana.

poniedziałek, 27 listopada 2017

Na dorocznym spotkaniu ciotek mały zgrzyt - przyszło mniej niż połowa zaproszonych. Może za wcześnie na uogólnienia, ale dwa tygodnie wcześniej, na dorocznym spotkaniu absolwentów, też była połowa tego składu co zwykle.  Może przypadek. Może się starzejemy. Ale może jest to jednak sygnał czegoś poważniejszego - syndromu wycofywania się nie tylko z przestrzeni społecznej (protestuje garstka), ale i towarzyskiej. W każdym razie jest pomysł by na przyszłość odnowić formułę i zaprosić córki i  synowe; tradycja dobrego żarcia ma być zachowana.

Już drugi rok z rzędu dostałam od Agnieszki ukręconą przez nią skorupę - do moich zieloności są jak znalazł.A to od Gumisia ma być docelowo na wełnę:Obecnej robótki z sobą nie noszę, dwie półkilogramowe bele nie są kompatybilne z torebką. Przez to robota   - idzie mi wolno, bo siadam do niej rzadko.

Rozrysowałam  wzór na getry, ale też - tym razem z powodu dużej liczby kłębków-ta robótka nie nadawałaby się do noszenia, więc jej nawet nie zaczęłam. 

I tak na spotkaniu z Andrzejem Lederem miałam wolne ręce. Miejsce cudne, czyli Pałac Myślewicki. Temat: O ekonomii, języku i wspólnocie. Czym jest wspólnota ekonomiczna.


Generalnie jak dla mnie za mądre. Z tego co usłyszałam wynika, że zatrzymałam się na arystoteleskim języku opisu rzeczywistości, gdy tymczasem świat poszedł naprzód i  nie wystarcza znać teorię Newtona, trzeba też i Einsteina. 14 grudnia w ramach Nowych Medytacji Filozoficznych będzie spotkanie  z Agatą Bielik-Robson: O pożytkach i szkodliwości idei radykalnej communitas.  Mam nadzieję, że będzie więcej Arystotelesa. 

A tymczasem w Ramach Festiwalu Pięciu Smaków obejrzałam film dokumentalny Długa droga. Dziewczyna, Polka, była w 2008 roku z rodzicami na wycieczce w Izraelu, gdzie nad rzeka Jordan porozmawiała przez chwilę z turystką z Indii, która na pamiątkę dała jej różaniec. 


Ta rozmowa byłą dla niej tak ważna, ze postanawia ją odnaleźć. Film opowiada o tym jak jedzie do Indii i ze zrobionym wówczas portretowym zdjęciem tej kobiety, usiłuję ją odszukać. Co się jej oczywiście udaje.Problem z tym filmem jest taki, że o ile sam pomysł na film świetny i nawet ciekawie jest też skręcony, to docierający do widza słowotok tej dziewczyny, jest tak infantylny, że aż budzi zażenowanie. Z kolei w ramach Festiwalu Filmów Żydowskich obejrzałam Menashe


O ortodoksyjnych Żydach. Nasz główny bohater owdowiał i ponieważ nie była to szczęśliwe małżeństwo, ani myśli się powtórnie żenić. Tyle, że zgodnie z obowiązującymi regułami, skoro jest samotny nie może wychowywać swojego syna, a na tym akurat mu zależy.  Ciekawy film, bo o mało znanym świecie. Przed filmem jeszcze dwa dokumenty. też o ortodoksyjnych Żydach. Jeden nawet zrobił na mnie wrażenie. Kobieta, matka sześciu dzieci odeszła od męża. teraz walczy o prawo do widywania dzieci i wcale nie jest oczywiste, ze sobie to prawo wywalczy. O tym, by wychowywała dzieci nie ma nawet mowy, ona się tylko chce z nimi spotykać, a i z tym ma problem. 

czwartek, 23 listopada 2017
Przeczytane 2017

Patrick Melrose Edward St. Aubyn

W Polsce pięć książek Edwarda St. Aubyna, opowiadających historię Patricka Melrose: Nic takiego; Złe wieści; Jakaś nadzieja; Mleko matki i W końcu 

zmieszczono w dwóch tomach:

 

Takie wydawnicze wisty psują mi i tak nie najlepszą statystykę na Goodreads, ledwo, ledwo ciągnę z tegorocznym wyzwaniem – wszystko przez to, że w komunikacji miejskiej zamiast czytać, przeglądam Twittera.

Wstęp napisała Zadie Smith, nawet zaczęłam go czytać, ale dość szybko odniosłam wrażenie że ma coś ze spoilera i dałam sobie spokój.

Pięć tomów, w których opisane zostało pięć przełomowych momentów w życiu Patricka Melrose. Poznajemy go gdy ma pięć lat i mieszka z rodzicami: angielskim arystokratą i pochodzącą z  Ameryki matką, która po wniesieniu posagu, nie ma w domu nic do powiedzenia. Ojca się boi i ma ku temu wiele powodów, za matką tęskni, ale ta - nienawidząc losu który sobie zgotowała - nie ma ani serca ani czasu dla dziecka które się po tym jej nielubianym życiu plącze. W Nic takiego opisany jest chyba najgorszy dzień jego dzieciństwa. W Złych wieściach Patrick jest ćpunem, przyjeżdża do Nowego Jorku po prochy ojca i nie budzi tak jak w poprzednim tomie współczucia, tylko obrzydzenie. Tytuł kolejnego tomu Jakaś nadzieja mówi sam za siebie – to jak nasz bohater usiłuje stanąć na nogach obserwujemy podczas przyjęcia, na którym bawi się m.in. księżniczka Małgorzata. Decyzja o podjęciu leczenia, nie tyle została podjęta z tęsknoty za życiem, ile z lęku przed śmiercią;  Kto odgadnie, jakie wyszukane tortury czekają człowieka na wczasowiskach wieczności? Na samą myśl prawie odechciewało się umierać. W Mleku matki Patrick jest ojcem rodziny i nie do końca dobrze daje sobie w tej roli radę (za ten tom Edward St. Aubyn dostał nagrodę Bookera), a w ostatnim tomie, umiera matka co kolejny raz stanowi dla niego powód do rozliczeń.

 

Już pierwszy tom tego cyklu wywołał skandal, autor otwarcie mówił, że opisał w nim to, co sam jako dziecko przeżył. Cała ta powieść ma wątki autobiograficzne – zaczął ją pisać, podczas wychodzenia z opisanego w drugim tomie nałogu.

Siłą tej książki jest galeria postaci i dialogi. Takie współczesne Downton Abbey. Tylko nie jest to tak ładne i miłe dla oka.

 
1 , 2 , 3
Archiwum
Zakładki:
Moje druty
Spis moli