poniedziałek, 27 marca 2017

Doszłam do wniosku, że samo zarzucanie, że to wszystko trochę w poprzek doktryny która głoszą, to za mało. Zaczęłam się dokształcać. Na przykład w tym tygodniu szukałam odpowiedzi, czy na wszystkie grzechy można uzyskać rozgrzeszenie. Byłam przekonana, że tak. Co najwyżej niektóre musi odpuścić biskup, czy w wyjątkowych przypadkach papież. Ale nie. Jest grzech, którego nawet i papież nie odpuści.

„Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” (Mt 12, 31n.).   

Poza tym jest wiosna. Z trudem się ją zauważa, bo otaczająca głupota powala. Na fejsie zamieściłam screen z Twittera i wydawało mi się, że mój komentarz wyrażający zdziwienie, że Polak i Murzyn występują pojedynczo, a Arabów trzeba do tego całej bandy, nie można inaczej odczytać jako sarkazm. 

Ale doszliśmy do takiej ściany, że nawet o tym można dyskutować, podobno nawet w tym wyraża się wyższość naszej kultury!

Więc jakoś tak mi się porobiło, że wiosnę zauważam, ale się nią nie cieszę tak jak dawniej. 


Tym bardziej, że zanosi się na to, że już drugi rok nie będę miała nikogo do pomocy w ogrodzie. Jak żyć? Szlag mnie trafia, widząc ile mam do zrobienia. Może to i zdrowe, ale jak dla mnie zbyt czasochłonne.

Wolę czytać. I robić na drutach. Byłam na Szarotkach. Powoli przestajemy być kameralną grupą dziergaczek. To wszystko przez fejsa. Za chwilę będzie nas tak dużo, że nie zmieścimy się w żadnym z udostępnianych nam lokali. Trochę żal "tamtych" Szarotek.

Jola pokazała jak robić sznurki z wełen i zademonstrowała zrobione przez siebie urządzenie do skręcania sznurków. Dwie deseczki połączone na tyle luźno haczykami, że można nimi kręcić i zaczep (taki, by po skręceniu możliwe było zdjęcie wełny). 

 

Najpierw skręca się go tym ustrojstwem, potem pozwala mu się "dokręcić" samemu.


Przechodząc między stołami zauważyłam, że furorę robią szydełkowe, bardzo kolorowe torebki,  tzw. mochile.


Ale mnie urzekła kamizelka, są to dwa zszyte z sobą prostokąty z pozostawioną przerwą na ręce.

 

Cudo. 

Kiedy ja to wszystko zrobię? 

Mr Gaga

Mr Gaga to opowieść o izraelskim tancerzu, Ohada Naharina, który stworzył własny język tańca (tytułowy Gaga)

Bardzo dobry film dokumentalny, ale też zostawił we mnie dużo pytań – przeszkadzało mi to, że opowiadaną historię, trzeba wielokrotnie kleić domysłami. Trochę zrozumiałam, jak przeczytałam o tym jak ten film był robiony – trwające wiele lat pochody, by namówić bohatera na ten film, dopiero urodzenie dziecka rozmiękczyło jego opór i nieoczekiwanie udostępnił swoje archiwum.

Zaszokowało mnie to, że Ohad Naharin tak na serio zainteresował się tańcem w wieku 22 lata - zgłosił się na przesłuchanie i został przyjęty do wiodącej w Izraelu szkoły tańca. Nie chodził do żadnej szkoły baletowej, tylko lubił tańczyć i miał bardzo giętkie ciało. Potem pojechał do NY tańczyć w najlepszych zespołach świata. I tak zaczęła się jego kariera. Tyle, że pochodził z artystycznej rodziny, więc to że wżyciu będzie żył sztuką miał wdrukowany już jako dziecko.  

Captain Fantastic

 

Ojciec sześciorga dzieci żyje z nimi w dzikich odstępach amerykańskich lasów. W dzień funduje im hardcorową szkołę przetrwania, wieczorem wlewa do ich głów ogromne dawki wiedzy.

 Ich matka jest w szpitalu, chwilę później umiera. Jadą wiec na drugi koniec Ameryki, by wziąć udział w pogrzebie.

Czyli kolejny film: konsumpcjonizm vs. dzika wolność. Ale nie tylko, też i o przeżywaniu żałoby, wychowywaniu dzieci, które nawet jak jest wpajaniem wolności sprowadza się do tresury.

Ciekawy (mimo, że amerykański!). Świetne postacie dzieci, niektóre sceny i dialogi powalają. Ale całości czegoś brak. A może ja się zestarzałam i widzę więcej odcieni szarości? Z tym, że chociaż sympatie w wyraźny sposób są po stronie „anarchistycznej”, nie odmawia się też racji drugiej stronie.

 

Pokot

 

Ekranizacja książki Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Moniek na fejsie napisał o tym filmie "życie zaczyna się po 60-tce. Coś jest w tym na rzeczy. Jedyne co mi w tym filmie się nie podobało, to zakończenie. Z drugiej strony gdyby nie było baśniowe, człek by zupełnie załamany z kina wyszedł, taki prawdziwy to o naszej rzeczywistości ten film. 

W moim pojmowaniu świata, nie ma czegoś takiego jak „opętanie przez szatana” Ale gdybym w to wierzyła, tak określałabym ludzi, którzy znajdują przyjemność w zadawaniu bólu i cierpienia. Więc podzielam sprzeciw Holland/Tokarczuk przeciwko polskiemu macho; wersja „myśliwy”.

 

Jesteśmy w ciąży

Przemiła, rodzinna, komedyjka obejrzana w ramach Tygodnia Kina Hiszpańskiego. O pokoleniu które ciążę traktuje jako kolejny, realizowany w życiu projekt. 

Myślę że w ciągu dwóch dni zapomnę, że byłam na tym w kinie.

piątek, 24 marca 2017
Przeczytane

Belgravia Julian Fellowes


Miał być nastrój jak z Downton Abbey (Julian Fellowes jest twórcą tego serialu). Ale  nie było Maggie Smith, więc tak nie smakowało

Wszystko zaczyna się w przededniu bitwy pod Waterloo. Jest bal. Jedną z tańczących par jest córka wojskowego dostawcy i syn arystokratycznego rodu. Już od jakiego czasu łączy ich uczucie. Ale on chwilę później ginie na polu bitwy.

Życie toczy się dalej, opowieść przenosi się do XIX- wiecznego Londynu  i z bohaterami książki rozstajemy się dopiero za kilkadziesiąt lat.

Powieść spełnia wszelkie wymogi stawiane tego typu powieściom. A w formie audiobooka, gdy dzierga się na drutach (Belgravia stanowiła tło do słowiczych getrów) jest do tego idealna. 


Słowik Kristin Hannah


Francja, okupacja niemiecka, losy dwóch sióstr Isabelle i Vianne  Isabelle, dość długo stara się tylko przeżyć w nic się nie angażując. Vianne angażuje się prawie od razu w ruch oporu.  

Momentami zwroty akcji ocierają się o taki poziom braku dbałości o realia, że mocno irytują.

Na przykład w pewnym momencie:

Vianne zostaje aresztowana. Gestapo podejrzewa że jest osobą której szukają. Ojciec postanawia jej pomóc, Zgłasza się na posterunek Gestapo, wchodzi do pokoju, gdzie Vianne jest przesłuchiwana, rozmawia z nią na boku tłumacząc jej, ze weźmie jej winę na siebie. Po czym to robi. Gestapo wprawdzie nie zwalnia Vianne, ale też i jej nie zabija … Jedzie do obozu koncentracyjnego, Przedtem, z okna swojej celi patrzy na egzekucję ojca.

Jako muzyczne tło do dziergania od biedy się nadaje (dalej dziergałam przy niej słowicze getry). Ale już niekoniecznie do czegoś więcej


God hates Poland Michał R. Wiśniewski


Odsłuchałam, a powinnam przeczytać (może to jeszcze kiedyś zrobię).

Układanka, w której kilka opowieści toczy się w równoległych światach. W jednym dwa zaprzyjaźnione małżeństwa, na wczasach all inclusive gdzieś na krańcu świata, pewnego dnia nagle konfrontują się z sytuacją, że Polski nie ma. Nie że znikła, tylko nigdy jej nie było.

Mam mieszane uczucia – z jednej strony celny język, fajne porównania. Z drugiej strony, gubiłam się w fabule, nie łapałam co dzieje się w realu, co w rzeczywistości wirtualnej i na koniec zostałam z poczuciem, że to takie trochę „przekombinowane”. Może dlatego, że słuchałam, a nie czytałam?

niedziela, 19 marca 2017

W sobotę urządziłyśmy wietnamskie party.

Było naprawdę udane. Nieskromnie się chwaląc dostałam podziękowanie-mail, w którym przeczytałam, że jestem: mistrzynią kreatorką cudownych ludzkich relacji i pysznych kolacji. 

Może dlatego się udają, bo lubię sadzać gości przy stole? Nie wszyscy przychodzą z kimś, nie wszyscy się znają  i takie siedzenie przy stole wymusza rozmowę. A że wszyscy z podobnej bajki, rozmowy nie prowadzą do scysji. Tyle, że doszłam do ściany, gdyby przyszli wszyscy zaproszeni, nie miałabym ich jak usadzić. Przed następną imprezą muszę kupić składane krzesełka (stół w komórce jeszcze jeden jest). 

Zaczęłyśmy od warsztatów jedzenia pałeczkami - goście ćwiczyli na kukurydzy i zielonym groszku.

Na stole postawiłyśmy: 

  • Zupę Pho, na wołowinie. Wszystko zrobiłam zgodnie przepisem, nawet cynamon był nie mielony, tylko w laskach. Po raz pierwszy też kupiłam i użyłam gwiazdek anyżu.
  • Smażone kawałki kurczaka i dużo różnej zieleniny, Wszystko to miało być zawijane w papier ryżowy i maczane w sosach. Ten punkt nie za bardzo wyszedł - papier ryżowy był twardy i mimo zmoczenia, łamał się.
  • Owoce, w tym dragonfruty. Ańćka wiozła je z Wietnamu na prezenty, do głowy jej nie przyszło, że można je kupić nawet i w Biedronce.

Goście nie zawiedli i przynieśli wino. 

W programie był pokaz zdjęć, podczas którego my, przed stojąc obok ekranu, opowiadałyśmy o naszych przygodach. Można było też obejrzeć nasz świeżo wydrukowany album. 

Pokazałam robiony w Wietnamie szal. Ciotka pędzący królik tak się nim zachwyciła, że jej go dałam - był jeszcze przed blokowaniem, wiec mam tylko jego jedno, zrobione na pamiątkę zdjęcie.

 


Potem się okazało, że te co mówiły, że im się podoba też by go chciały dostać. No ale tylko jedna powiedziała to na głos ...

Teraz, w ramach redukcji domowych zapasów,  będę robić Color affection. 

Jeszcze nie wiem czy w wersji zimno-szarej, czy ciepło-brązowej (tu nie jestem pewna tego brązu). Jest jeszcze środkowy wariant.


Transpotting 2 

  

Po 20-tu latach pamiętałam tylko, że Trainspotting mi się podobał, chociaż porażała mnie jego punkowo-ćpuńska obsceniczność. Trainspotting 2 pokazuje bohaterów tamtego filmu, którzy dalej żyją na marginesie, na bakier z prawem. Grają ich ci sami aktorzy, chyba jest to jeden z lepszych pomysłów tego filmu.  Film nie ma już tego nerwu, tempa i błyskotliwości, co tamten sprzed 20-lat, ale obejrzałam go przyjemnością. Z tym, że trudno powiedzieć na ile dlatego, że w miarę jak oglądałam, przypominałam sobie tamten film sprzed 20-lat.     

Zwariować ze szczęścia

 

Opowieść o dwóch pacjentkach szpitala psychiatrycznego (jedna cierpi na psychozę dwubiegunową, druga na ciężką depresję), które uciekają ze szpitala. W tle piękne krajobrazy północnych Włoch.

Nie jest to najgorzej zagrane, całkiem ciekawie pokazany jest świat widziany od tej drugiej, nazwanej "chorą" strony, ale ... w filmach z tej półki, czyli przedstawiających jakieś społeczne problemy, oczekuję dużej dawki realizmu. Tymczasem tutaj, miałam chwilami wrażenie, ze jestem na jakimś kiepskim Bondzie.    

Ucieczka z kina polskość

Żenua.

Nawet mi się klaskać na koniec nie chciało. Ani zostać i posłuchać śpiewanych na bisy  piosenek z poprzednich spektakli.

Z pamiętnika wk ....konsumentki

Kolejny raz zaatakowało  mnie Solid Security, twierdząc że brakuje im wpłaty z lipca 2013 roku. Odwinęłam się i wywaliłam epistołę, w której m.in. stwierdziłam, że mam dość bycia ofiarą tego, że w ich programie księgowym nie można zarejestrować  sytuacji, że ktoś w czerwcu zapłacił dwa razy, a potem w lipcu już nie. Albo nawet można, ale przerasta to możliwości pracowników księgowości. Zamiast mnie przeprosić, dowiedziałam się, że brakuje im wpłaty z lipca 2013, bo tę podwójną, z czerwca 2013, zaksięgowali jako zapłatę za listopad 2011, bo podobno wtedy też nie zapłaciłam.

No to im odpisałam: 

Ponieważ o braku wpłaty za listopad 2011 dowiedziałam się pierwszy raz dopiero teraz, w marcu 2017 roku, informuję że po tylu latach nie jestem w stanie się do tego ustosunkować. Nie posiadam dowodów na opłacenie rachunków wystawionych w 2011 roku i na mocy art. 118 Kpc nie jestem do tego zobowiązana. Niezależnie od tego, nawet gdyby w listopadzie 2011 na moim koncie nie została zaksięgowana comiesięczna wpłata, to wspomniany przez Panią art. 451 Kpc w żadnym wypadku nie upoważniał do „przesuwania” w następnych miesiącach moich wpłat, bez uprzedniego poinformowania mnie o ujemnym saldzie na moim koncie („dłużnik wskazuje” i dopiero „wobec braku oświadczenia dłużnika …. pełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego”). Na marginesie: zasadne jest pytanie dlaczego o braku wpłaty za listopad 2011 roku Dział windykacji poinformował mnie dopiero marcu 2017 roku? I dlaczego nie zostało to wykazane w przekazanym 9 sierpnia 2016 roku przez Dział windykacji wydruku mojego konta?

Zamilkli. Nie wiem czy ich przekonałam, czy postanowili uderzyć oficjalnym wezwaniem do zapłaty.   

 
1 , 2
Archiwum
Zakładki:
Moje druty
Spis moli